W początkach XIX wieku francuski zoolog Cuvier ogłosił, że era wielkich odkryć zoologicznych już się skończyła.
Jak bardzo się mylił dowiodło w początkach naszego wieku naukowe opisanie setek nowych gatunków kręgowców (w tym dużych gatunków małp) i tysięcy bezkręgowców. Dzieje się tak dlatego, że w wyniku rabunkowej działalności człowieka otwierają się coraz to nowe, dotąd niedostępne fragmenty naturalnych środowisk.
Niestety, większość nowo opisanych gatunków od razu trafia na listę gatunków zagrożonych wytępieniem. Niektóre z nich być może uda się zachować przynajmniej w ZOO. Będziemy nad tym usilnie pracować.
Misja i cele wrocławskiego ZOO
Misją wrocławskiego ZOO jest zachowanie różnorodności biologicznej w trosce o pełnowartościowy rozwój przyszłych pokoleń.
Pełniąc rolę ambasadora zwierząt w świecie ludzi, angażujemy się w ochronę przyrody począwszy od hodowli „ex situ” gatunków zagrożonych poprzez badania naukowe, propagowanie idei proekologicznych, po ochronę „in situ” i reintrodukcję rozmnożonych okazów do ich środowiska naturalnego.
Stawiamy na edukację, gdyż jedynie pełna świadomość społeczeństwa może zaowocować działaniem na rzecz zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Staramy się zapewnić naszym podopiecznym warunki hodowli zbliżone do naturalnych. Przejawem tych dążeń są ciągłe zmiany w infrastrukturze ogrodu i modernizacja wybiegów.
Pragniemy tworzyć ZOO przyjazne zarówno dla zwierząt, jak i naszych ludzkich gości.
Nasze motto
Nie ocalimy wszystkiego, co byśmy pragnęli. Ale uratujemy o wiele więcej niż mogłoby ocaleć, gdybyśmy w ogóle nie podjęli naszych starań.
Sir Peter Scott
Do ZOObaczenia