Honaro na CES 2015 Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko na targach CES

wiadomość

poleć

referencja

dodaj relację

dodaj do ulubionych
Celem działalności określonej przez statut jest zapobieganie sieroctwu społecznemu przez stworzenie każdemu dziecku możliwości rozwoju w najbardziej korzystnym środowisku rodzinnym.

 Praca z dziećmi osieroconymi
Etapy pracy Ośrodka z osieroconymi dziećmi obejmują:
1. Wyszukiwanie osieroconych i zagrożonych sieroctwem dzieci;
2. Nawiązanie kontaktu i praca z rodziną naturalną dziecka;
3. Regulacje sytuacji prawnej dziecka;
4. Zapewnienie doraźnej opieki nad dzieckiem bez umieszczania go w domu dziecka;
5. Powierzenie dziecka rodzinie adopcyjnej lub zastępczej, najszybciej jak to jest możliwe zgodnie z prawem.

Metody pracy nad ujawnianiem osieroconych i zagrożonych sieroctwem dzieci obejmują współpracę ze służbą zdrowia, domami dziecka, oddziałami opieki społecznej administracji terenowej, policji i prokuratury (w przypadku porzuconych dzieci). Pomoc w regulacji sytuacji prawnej polega na współpracy z Sądami Rodzinnymi i Urzędami Stanu Cywilnego.

Praca z kandydatami na rodziców adopcyjnych i zastępczych
Formacja zastępczego środowiska rodzinnego prowadzona jest indywidualnie z każdą rodziną przez Ośrodek i trwa przeciętnie około roku. Doskonalenie tej formacji trwa całe życie i jest wspomagane głównie przez zorganizowane środowisko rodzin adopcyjnych i zastępczych współpracujące z Ośrodkiem.

Etapy formacji rodziny obejmują:


1. Informację wstępną, wyjaśnienie celów i założeń katolickiego punktu widzenia problemu sieroctwa społecznego i zastępczego środowiska rodzinnego oraz rejestrację kandydatów;
2. Rzetelne rozpoznanie kandydatów i wywiady środowiskowe;
3. Formowanie kandydatów do zastępczego rodzicielstwa - program autorski "Służyć Najmniejszym" zatwierdzony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej;
4. Kwalifikacje kandydatów przez Komisje Kwalifikacyjna Ośrodka;
5. Powierzenie rodzinie dziecka, pomoc w uregulowaniu sytuacji prawnej oraz konsultacje w rozwiązywaniu pojawiających się problemów emocjonalnych, wychowawczych i społecznych;
6. Integrację rodziny ze środowiskiem rodzin adopcyjnych i zastępczych oraz aktywny udział w samo organizacji i wzajemnej pomocy rodzin będących w tym środowisku.

Adopcja to długotrwały proces. Rozpoczyna się od pierwszej myśli na ten temat, dojrzewa nieraz miesiące, lata i trwa przez całe życie rodziny. Postanowienie o adopcji czyli przysposobieniu małoletniego wydaje Sąd Rodzinny. Według obowiązujących przepisów ośrodki adopcyjne maja na celu zdiagnozowanie i przygotowanie kandydatów do przyjęcia dziecka oraz pomoc w dopełnieniu formalności wymaganych przez sąd.
Rozpoznanie predyspozycji rodziny do trudów rodzicielstwa zastępczego prowadzone jest przez psychologów i pedagogów z wykorzystaniem w razie potrzeby porad duszpasterskich.

Zanim nastąpi spotkanie z dzieckiem kandydaci na rodziców adopcyjnych muszą dobrze zastanowić się nad swoją decyzją, umożliwić nam poznanie siebie, abyśmy mieli przekonanie, ze małżeństwo, któremu będzie powierzony osierocony człowiek, stworzy mu kochającą, bezpieczną i mądrą rodzinę.

Decyzją Ministerstwa Pracy I Polityki Społecznej z dn.11.04.2002 r. został zatwierdzony autorski program szkolenia pt. "Służyć Najmniejszym".

Opinie

dla Katolicki Ośrodek Adopcyjno - Opiekuńczy

Brak Opinii

Sprawdź, co mówią o nas nasi kontrahenci

Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

Brak Wydarzeń

Aktualne oferty pracy

Aktualne oferty pracy

Brak Ofert

Dostępne zadania

Dostępne zadania

Brak Zadań

Zlecenia i przetargi

Zlecenia i przetargi

Brak Przetargow

Sprawdź dostępne kupony

Sprawdź dostępne kupony

Brak Kuponów

Zobacz nasze produkty

Zobacz nasze produkty

Brak produktów

Zobacz nasze usługi

Zobacz nasze usługi

Brak Usług

Zobacz nasze portfolio

Zobacz nasze portfolio

Brak Portfolio

Gdzie jesteśmy

Polecają nas

Brak Poleceń

Nasi Klienci

Brak Klientów